14 stycznia 2022
Bisabolol - składnik aktywny w stanach zapalnych skóry

Masz w domu twardą wodę? Czajnik czy pralka ci ‘skamieniały’ do tego stopnia, że zaczynasz już obserwować zjawiska krasowe? Nie musisz wydawać mnóstwa pieniędzy na specjalistyczne produkty. Bezpieczniej, taniej i bardziej ekologicznie będzie użyć octu lub kwasku cytrynowego. Zobacz, dlaczego.

 

 

CZEMU W CZAJNIKU POJAWIA SIĘ KAMIEŃ?

 

Kamień pojawia się, jeśli macie twardą wodę, tzn., że znajduje się w niej dużo jonów wapnia (Ca2+) i magnezu (Mg2+). Wiele z nich pochodzi z rozpuszczalnych w wodzie wodorowęglanów Ca(HCO₃)₂ i Mg(HCO₃)₂. Problem w tym, że są to związki mało trwałe i podczas ogrzewania wytrącają się w postaci nierozpuszczalnych soli węglanowych.

 

Ca2+ + 2HCO₃- ⇌ CaCO₃↓ + H₂O + CO₂↑

 

Węglan wapnia (CaCO₃) i węglan magnezu (MgCO₃) to właśnie główne składniki kamienia.

 

 

 

JAK USUNĄĆ KAMIEŃ?

 

Użyj kwasku cytrynowego lub octu. Oba to kwasy organiczne. W kontakcie z kamieniem zajdzie reakcja chemiczna, w której wytworzy się octan lub cytrynian wapnia lub magnezu (czyli rozpuszczalne w wodzie sole) i dwutlenek węgla.

 

2CH3COOH + CaCO3 (CH3COO)2Ca + H2O + CO2

 

W uproszczeniu:

kwas octowy (ocet) + węglan wapnia (kamień w czajniku) → octan wapnia (sól rozpuszczona w wodzie) + dwutlenek węgla (ulatniają się bąbelki).

 

Skutkiem tej reakcji jest to, że kamień niejako rozpuszcza się w wodzie.

 

 

Jak odkamienić czajnik?

 

  1. Nalej pełny czajnik wody (do maksymalnej objętości zaznaczonej na czajniku) i dodaj około 2-3 łyżki kwasku cytrynowego (ma postać kryształków podobnych do cukru) lub… Nalej wody do 2/3 objętości czajnika.

  2. Dopełnij 1/3 octem.

  3. Zagotuj wodę.

  4. Zostaw na 1,5 – 2h.

  5. Wylej wodę.

  6. Kilka razy opłucz czajnik.

 

Taka metoda jest tania i bezpieczna. Nawet gdyby się okazało, że nie wypłukaliście czajnika do końca, albo wręcz zapomnieliście, że go odkamieniacie i łyknęli herbatki na takim roztworze, nic się wam nie stanie (choć smak będzie średnio wyrafinowany ;). Zarówno ocet jak i kwasek cytrynowy to w końcu typowo spożywcze produkty. Tego samego nie można jednak powiedzieć o specjalistycznych odkamieniaczach. One zwykle mają w składzie kwas amidosulfonowy, który jest szkodliwy w kontakcie ze skórą i błonami śluzowymi. Innymi słowy, jeśli nie wypłuczemy czajnika porządnie, herbatka po takim odkamienianiu może się dla nas skończyć zatruciem (bóle żołądka, wymioty, biegunka).

 

 

Jak odkamienić pralkę?

 

  1. Prosto do bębna wsyp 2-4 łyżek kwasku cytrynowego (lub rozpuść w 0,5l ciepłej wody i wlej do bębna).

  2. Ustaw program na 60oC (w wyżej temperaturze kwasek szybciej się rozpuści i reakcja z kamieniem również zajdzie szybciej).

  3. Zatrzymaj program pralki zanim zacznie się płukanie (włącz pauzę) i zostaw roztwór w bębnie na 2-3h. W tym czasie kwasek rozpuści kamień, a przy okazji zdezynfekuje bęben – np. wytłucze bakterie i pleśnie z uszczelek.)

  4. Wyłącz pauzę i pozwól pralce dokończyć program. Podczas płukania kwasek odkamieni również rury.

 

Jest to bardzo tania, bezpieczna (żadnych toksycznych związków) i ekologiczna metoda. 1kg kwasku można kupić za ok 30zł (dostępne w sklepach internetowych, sklepach ekologicznych lub dużych supermarketach). Taka ilość spokojnie powinna wystarczyć na rok odkarmienia czajnika i pralki (choć to zależy jak bardzo twardą macie wodę i jak często trzeba ten proces powtarzać). Warto jeszcze dodać, że kwasek cytrynowy sprawdzi się również w roli płynu do płukania tkanin. Wystarczy do otworu na płyn wlać około łyżkę roztworu (kwasek w wodzie w stosunku ok 1:5). W ten sposób nie tylko zmiękczycie wodę i wypłuczecie detergenty, ale przy okazji prania trochę odkamienicie pralkę. Kwasek cytrynowy (lub ocet – ja akurat nie lubię tego zapachu, więc stawiam na kwasek) powinien być jednym z podstawowych substancji w waszej szafce gospodarczej.

 

 

W razie pytań lub komentarzy zapraszam na stronę na Facebook.

 

 

Ocet i kwas cytrynowy – bezpieczne i tanie odkamieniacze

Tik Tok dla MOUNT BOTANICA
Instagram dla MOUNT BOTANICA
YouTube Mount Botanica
Facebook MOUNT BOTANICA

ŚLEDŹ NAS