19 grudnia 2021
Skład mydła z supermarketu

Czy wiesz, że powszechnie używane mydło toaletowe (taka typowa kostka za ok. 2-3 zł z Biedronki) to tak naprawdę w przeważającym procencie w ogóle nie jest mydło?

 

 

Co to jest mydło?

 

Otóż mydło to produkt reakcji tłuszczu z wodorotlenkiem (tzw. reakcja zmydlania tłuszczy).

Reakcja wygląda mniej więcej tak:

 

Tłuszcz + wodorotlenek (NaOH lub KOH) mydło + gliceryna

 

Mydła powstałe w ten sposób generalnie są bardzo łagodne. Podczas tworzenia mydeł kosmetycznych zwykle pozostawia się cześć olejów w stanie niezmydlonym (dodaje się więcej oleju niż wodorotlenku), co zapewnia nawilżanie skóry. Dodatkowe nawilżanie jest zapewnione przez powstałą w naturalny sposób glicerynę.  Wyjątek stanowi może jedynie mydło kokosowe. Olej kokosowy daje po zmydleniu mydło o bardzo silnym potencjale myjącym (świetnie i dogłębnie doczyszcza), fenomenalnie się pieni, ale też strasznie wysusza skórę. Dlatego też w mydłach do rąk/ ciała zwykle nie dodaje się więcej niż 30% oleju kokosowego, a pozostałe tłuszcze zapewniają wtedy odpowiednie nawilżanie skóry. Czyste mydła kokosowe stosuje się zwykle jako mydła gospodarcze ­– do mycia naczyń, czyszczenia powierzchni, zapierania plam.

Mydła wykonane tą tradycyjną metodą są generalnie hipoalergiczne, o ile nie mają żadnych dodatków (szczególnie chodzi tu o substancje zapachowe ‘parfum’, i koloranty). I tu dochodzimy właśnie do kluczowej kwestii naszego posta…

 

 

Mydło toaletowe

 

Jest to typowa kostka, którą można kupić w dowolnym supermarkecie za 2-3zł. Sęk w tym, że z chemicznego punktu widzenia, to w przeważającej części nie jest mydło. No więc co?

Skład popularnej kostki myjącej (nie podam nazwy, żeby nie robić antyreklamy. Zresztą po prawdzie, większość kostek z tego przedziału cenowego ma bardzo podobny skład):

 

  • Sodium Lauroyl Isethionate, Stearic Acid, Sodium Palmitate, Lauric Acid, Aqua, Sodium Isethionate, Sodium Stearate, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Palm Kernelate, Glycerin, Parfum, Sodium chloride, Zinc Oxide, Tetrasodium EDTA, Tetrasodium Etidronate, Alumina, Alpha-Isomethyl Ionone, Benzyl alcohol, Butylphenyl Methylpropional, Citronellol, Coumarin, Hexyl Cinnamal, Limonene, Linalool, CI 77891

 

 

Odczarujmy ten skład:

 

  • Sodium Palmitate, Sodium Palm Kernelate – zmydlony olej palmowy (mydło)

  • Sodium Stearate – zmydlony kwas stearynowy (mydło)

  • Sodium Lauroyl Isethionate, Sodium Isethionate, Cocamidopropyl Betaine – surfaktanty syntetyczne

  • Tetrasodium EDTA, Tetrasodium Etidronate – chelatory (wyłapują jony metali z wody – u osób ze skórą wrażliwą mogą powodować podrażnienia)

  • Butylphenyl Methylpropionallilial, substancja zapachowa, zaliczana jako irytant (substancja podrażniająca skórę) oraz jako potencjalnie toksyczna dla płodu i mająca wpływ na płodność. Od 1 marca 2022 używanie tej substancji ma być zakazane na terenie Unii Europejskiej.

  • Dodatkowo są jeszcze substancje zapachowe, regulatory kwasowości, koloranty, konserwanty i substancje pomocnicze nadające kostce odpowiednie właściwości fizyczne (upraszczając – sprawiające, że wszystko trzyma się kupy).

 

 

Jak się więc popatrzy dokładnej na skład takiego ‘mydła’ to się nagle okazuje, że mydło to tam może jest w jakimś procencie, ale cała większość to pełny przekrój przez tablicę Mendelejewa. Dlatego właśnie trzeba bardzo uważnie czytać składy. Szczególnie osoby ze skórą wrażliwą, skłonną do alergii czy z AZS (atopowym zapaleniem skóry) powinny unikać w swojej pielęgnacji tego typu produktów. Najbezpieczniej jest kupić mydło z manufaktury (choć są one dużo droższe). Ewentualnie jest jeszcze opcja kupić w supermarkecie tzw. szare mydło, choć ono często też posiada pewne dodatki) np. chelatory. Szare mydło, będzie miało jednak większość składu opartą na zmydlonych tłuszczach. Dlatego jest to opcja bezpieczniejsza od tradycyjnych produktów toaletowych, a przy tym bardziej ekonomiczna niż mydła rzemieślnicze.

 

 

 

Bibliografia:

  1. Ogunbiyi A, Enechukwu NA. African black soap: Physiochemical, phytochemical properties, and uses. Dermatol Ther. 2021 May;34(3):e14870. doi: 10.1111/dth.14870. Epub 2021 Mar 10. PMID: 33571401.

  2. Takagi Y, Kaneda K, Miyaki M, Matsuo K, Kawada H, Hosokawa H. The long-term use of soap does not affect the pH-maintenance mechanism of human skin. Skin Res Technol. 2015 May;21(2):144-8. doi: 10.1111/srt.12170. Epub 2014 Jul 30. PMID: 25073884.

  3. Scientific Committee on Consumer Safety SCCS OPINION ON the safety of Butylphenyl methylpropional (p-BMHCA) in cosmetic products - Submission II

 

 

 

W razie pytań lub komentarzy zapraszam na Facebook.

Brudne sekrety mydlarzy, czyli ile jest mydła w mydle

Tik Tok dla MOUNT BOTANICA
Instagram dla MOUNT BOTANICA
YouTube Mount Botanica
Facebook MOUNT BOTANICA

ŚLEDŹ NAS