Masz w domu twardą wodę? Czajnik czy pralka ci ‘skamieniały’ do tego stopnia, że zaczynasz już obserwować zjawiska krasowe? Nie musisz wydawać mnóstwa pieniędzy na specjalistyczne produkty. Bezpieczniej, taniej i bardziej ekologicznie będzie użyć octu lub kwasku cytrynowego. Zobacz, dlaczego.
CZEMU W CZAJNIKU POJAWIA SIĘ KAMIEŃ?
Kamień pojawia się, jeśli macie twardą wodę, tzn., że znajduje się w niej dużo jonów wapnia (Ca2+) i magnezu (Mg2+). Wiele z nich pochodzi z rozpuszczalnych w wodzie wodorowęglanów Ca(HCO₃)₂ i Mg(HCO₃)₂. Problem w tym, że są to związki mało trwałe i podczas ogrzewania wytrącają się w postaci nierozpuszczalnych soli węglanowych.
Ca2+ + 2HCO₃- ⇌ CaCO₃↓ + H₂O + CO₂↑
Węglan wapnia (CaCO₃) i węglan magnezu (MgCO₃) to właśnie główne składniki kamienia.
JAK USUNĄĆ KAMIEŃ?
Użyj kwasku cytrynowego lub octu. Oba to kwasy organiczne. W kontakcie z kamieniem zajdzie reakcja chemiczna, w której wytworzy się octan lub cytrynian wapnia lub magnezu (czyli rozpuszczalne w wodzie sole) i dwutlenek węgla.
2CH3COOH + CaCO3 → (CH3COO)2Ca + H2O + CO2↑
W uproszczeniu:
kwas octowy (ocet) + węglan wapnia (kamień w czajniku) → octan wapnia (sól rozpuszczona w wodzie) + dwutlenek węgla (ulatniają się bąbelki).
Skutkiem tej reakcji jest to, że kamień niejako rozpuszcza się w wodzie.
Jak odkamienić czajnik?
- Nalej pełny czajnik wody (do maksymalnej objętości zaznaczonej na czajniku) i dodaj około 2-3 łyżki kwasku cytrynowego (ma postać kryształków podobnych do cukru) lub… Nalej wody do 2/3 objętości czajnika.
- Dopełnij 1/3 octem.
- Zagotuj wodę.
- Zostaw na 1,5 – 2h.
- Wylej wodę.
- Kilka razy opłucz czajnik.
Taka metoda jest tania i bezpieczna. Nawet gdyby się okazało, że nie wypłukaliście czajnika do końca, albo wręcz zapomnieliście, że go odkamieniacie i łyknęli herbatki na takim roztworze, nic się wam nie stanie (choć smak będzie średnio wyrafinowany ;). Zarówno ocet jak i kwasek cytrynowy to w końcu typowo spożywcze produkty. Tego samego nie można jednak powiedzieć o specjalistycznych odkamieniaczach. One zwykle mają w składzie kwas amidosulfonowy, który jest szkodliwy w kontakcie ze skórą i błonami śluzowymi. Innymi słowy, jeśli nie wypłuczemy czajnika porządnie, herbatka po takim odkamienianiu może się dla nas skończyć zatruciem (bóle żołądka, wymioty, biegunka).
Jak odkamienić pralkę?
- Prosto do bębna wsyp 2-4 łyżek kwasku cytrynowego (lub rozpuść w 0,5l ciepłej wody i wlej do bębna).
- Ustaw program na 60oC (w wyżej temperaturze kwasek szybciej się rozpuści i reakcja z kamieniem również zajdzie szybciej).
- Zatrzymaj program pralki zanim zacznie się płukanie (włącz pauzę) i zostaw roztwór w bębnie na 2-3h. W tym czasie kwasek rozpuści kamień, a przy okazji zdezynfekuje bęben – np. wytłucze bakterie i pleśnie z uszczelek.)
- Wyłącz pauzę i pozwól pralce dokończyć program. Podczas płukania kwasek odkamieni również rury.
Jest to bardzo tania, bezpieczna (żadnych toksycznych związków) i ekologiczna metoda. 1kg kwasku można kupić za ok 30zł (dostępne w sklepach internetowych, sklepach ekologicznych lub dużych supermarketach). Taka ilość spokojnie powinna wystarczyć na rok odkarmienia czajnika i pralki (choć to zależy jak bardzo twardą macie wodę i jak często trzeba ten proces powtarzać). Warto jeszcze dodać, że kwasek cytrynowy sprawdzi się również w roli płynu do płukania tkanin. Wystarczy do otworu na płyn wlać około łyżkę roztworu (kwasek w wodzie w stosunku ok 1:5). W ten sposób nie tylko zmiękczycie wodę i wypłuczecie detergenty, ale przy okazji prania trochę odkamienicie pralkę. Kwasek cytrynowy (lub ocet – ja akurat nie lubię tego zapachu, więc stawiam na kwasek) powinien być jednym z podstawowych substancji w waszej szafce gospodarczej.
W razie pytań lub komentarzy zapraszam na stronę na Facebook.